Zaznacz stronę

O PFMiNT,
czyli pracowni Fotografii Multimediów i Nowych Technologii w Sopocie

Od 2015 roku prowadzę działalność gospodarczą związaną z multimediami.

Początkowo koncentrowałem się na fotografii, którą poznawałem od lat 90-tych, jeszcze w wersji analogowej. Do tej pory przy niektórych projektach pracuję analogowymi aparatami mało- i średnio- obrazkowymi, korzystam z analogowych materiałów, a pracownia jest wyposażona w solidny sprzęt ciemniowy.

W większości sesji korzystam z cyfrowych aparatów APS-C Pentax K3II oraz K7 z kilkoma obiektywami – od ekstremalnie szerokich stosowanych w fotografii architektury i wnętrz, po długie i standardowe do fotografii portretowej.

Korzystam z zestawu lamp studyjnych Elfo wraz z tłami, softboxami, czaszami do portretów, a także blend.

Pracownia jest wyposażona w komputery Windows, MacOS oraz Ubuntu Linux na, których korzystam między innymi z oprogramowania Adobe Photoshop, GIMP oraz innych kreatywnych aplikacji i filtrów.

Dysponuję skanerem do digitalizacji negatywów i slajdów małoobrazkowych, dzięki któremu wykonuję usługi skanowania i archiwizacji materiałów analogowych.

Pracownia jest też wyposażona w drukarkę Epson SC-P600 umożliwiającą druk fotografii na papierach i materiałach fotograficznych o grubości do 1,3 mm i rozmiarze A3+ (329 x 483mm).

Obok edycji fotografii często korzystam z oprogramowania graficznego aby tworzyć materiały reklamowe i promocyjne do użytku w internecie lub do druku. Wykorzystuję pakiet Adobe – w tym Illustrator, InDesign oraz XD, a także aplikacje Inkscape i Krita. W przypadku materiałów wideo posługuję się Shotcut, Premiere Pro lub Lightworks.

Dźwięk i reklama

Częścią działalności Pracowni jest produkcja materiałów audio na potrzeby internetowego radia sopocki.pl. Stacja radiowa powstała około 2006 roku i od tej pory nadaje w internecie muzykę i audycje autorskie. Na potrzeby stacji powstają jingle i spoty reklamowe, również w językach obcych.

Studio radiowe w pracowni to komputery wraz z oprogramowaniem emisyjnym, stanowisko realizatorskie oraz stanowisko dla prowadzących audycje wyposażone w trzy mikrofony pojemnościowe.

Do produkcji materiałów dźwiękowych wykorzystuję oprogramowanie Audacity, Cubase 8 LE, Ableton Live Lite, NI Maschine oraz Adobe Audition oraz kilka instrumentów analogowych i cyfrowych.

Elektronika / audio

Jednym z ostatnich działań, które realizuje Pracownia Mint jest internet rzeczy (IoT) wraz z elektroniką analogową.Projekt wiąże działalność radia sopocki z dotychczasowymi doświadczeniami w dziedzinie designu i programowania.

Jako nieformalna grupa entuzjastów dźwięku i programowania otrzymaliśmy dofinansowanie z programu Akumulator Społeczny. Dwukrotnie w latach 2017 i 2018 prowadziliśmy warsztaty dla młodzieży szkolnej ze szkół technicznych. Autorski program obejmował trzy moduły – design, elektronika analogowa i cyfrowa oraz programowanie Raspberry Pi w języku Python.

Celem projektu było przekazanie wiedzy z dziedziny projektowania produktu we współczesnym świecie. Udało nam się nawiązać dobry kontakt z młodzieżą i zaangażowanie uczestników w wykonywane działania. To jedno z najbardziej satysfakcjonujących projektów realizowanych w Pracowni Mint.

Zapraszam do współpracy!